Internet w Kotłowni CO
Sterowanie kotłem C.O. przez Internet to nie tylko szpan!
W dzisiejszych czasach kotłownia to już nie jest miejsce, gdzie leżą zwały węgla i drewna, do którego musimy biegać co kilka godzin, aby po przebraniu się w ubranie robocze, łopatą dosypać węgla do pieca. Nowoczesna kotłownia to miejsce czyste, w którym na dobre zagościły zaawansowane technologie, dzięki którym możemy ją odwiedzać bardzo rzadko, albo w ogóle, jeśli zadbamy o to, aby znalazło się tam łącze internetowe. Producenci kotłów C.O. coraz częściej oferują nam bowiem możliwość sterowania ogrzewaniem za pośrednictwem Internetu. Jeśli komuś się wydaje, że jest to zbędna ekstrawagancja, powinien się zastanowić nad tym, jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie takiego rozwiązania.
Inteligentna kotłownia, na jakie korzyści możemy liczyć?
MOŻLIWOŚĆ ZDALNEGO STEROWANIA
W większości domów bywa tak, że rano rodzice wychodzą do pracy, dzieci do szkoły lub przedszkola i przez cały dzień dom stoi pusty. Wieczorem wracamy i okazuje się, że chcielibyśmy, aby było cieplej lub chłodniej albo mamy zbyt zimną wodę do kąpieli. Korzystając ze sterownika połączonego z Internetem, w każdej chwili możemy sprawdzić parametry pracy pieca i je zmodyfikować według potrzeb. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także podczas ferii, czy wyjazdu świątecznego.
Piec ze sterownikiem, z którym możemy się łączyć przez Internet, może być także bardzo pomocny dla osób, które poza miejscem swojego zamieszkania wynajmują kwatery turystom. Często bywa bowiem tak, że kiedy poza sezonem przez kilka dni nie mamy obłożenia, musimy pojechać na miejsce, aby wyłączyć lub skręcić ogrzewanie. Z kolei, kiedy znowu zamierzamy przyjąć gości, musimy ponownie zmodyfikować ustawienia kotła, co wiąże się z kolejnym wyjazdem. Możliwość sterowania pracą pieca przez Internet ma także nieocenione korzyści dla właścicieli całorocznych domków wypoczynkowych. Po pierwsze, kiedy zimą wystąpią wysokie mrozy, nie będziemy musieli się obawiać zamarznięcia wody w rurach, ponieważ zdalnie będziemy mogli uruchomić ogrzewane, jeśli uznamy że jest to konieczne. Poza tym zimowy pobyt może rozpocząć się bardziej przyjemnie, kiedy po przyjeździe będziemy mogli odpocząć w cieple, zamiast uruchamiać piec zastanawiając się przy tym, czy na pewno zadziała.
STAŁY PODGLĄD
Zastosowanie sterownika, którego pracą można zarządzać przez Internet, pozwoli nam na bieżący podgląd pracy kotła. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko sprawdzić, czy wszystko działa jak należy, ale także monitorować parametry. Oprócz informacji o temperaturze szybko sprawdzimy także poziom paliwa w podajniku.
CENNE INFORMACJE
Monitoring pracy kotła za pomocą Internetu pozwoli nam łatwiej i szybciej przeanalizować proces spalania śledząc wykresy na ekranie komputera czy tabletu, aby w razie potrzeby podjąć działania mające na celu jego optymalizację. W konsekwencji zaowocuje to zmniejszeniem zużycia paliwa, czyli realną oszczędnością.
SPRAWNIEJSZY SERWIS
Dzięki możliwości podglądu pracy pieca za pomocą Internetu, niektóre problemy mogą zostać zdiagnozowane, a nawet wyeliminowane przez pracowników serwisu zdalnie. Dzięki temu oprócz czasu zyskamy także komfort, ponieważ w razie awarii nie będziemy musieli umawiać się z fachowcem, aby mógł zdiagnozować problem na miejscu u nas w domu, co często wiążę się z koniecznością wcześniejszego wyjścia z pracy lub zmianą planów. Specjalista z serwisu może przejrzeć historię temperatur i alarmów naszego pieca i zdalnie zmodyfikować jego ustawienia, czy zaktualizować oprogramowanie, a do naszej kotłowni fatygować się tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
Jak widać, bez konieczności chodzenia do kotłowni można sprawnie zarządzać pracą pieca i zbierać dane, które mogą okazać się bardzo pomocne w podniesieniu efektywności ogrzewania. Sterowanie przez Internet sprawi, że łatwiej będziemy mogli zapobiec wychłodzeniu domu, niedostatkowi ciepłej wody czy wygaśnięciu pieca z powodu braku paliwa. To bardzo przyjemne, kiedy wieczorem nie trzeba wstawać z kanapy, aby podkręcić lub obniżyć temperaturę ogrzewania. Wystarczy sięgnąć po tablet czy telefon.