Blog

Czwartek, 11 Lipiec 2019, 09:27 | Brak komentarzy »

W jaki sposób zaoszczędzić na ogrzewaniu? Pellet to dobre rozwiązanie. Sprawdź sam!

Poszukując odpowiedniego systemu ogrzewania do naszego domu warto kierować się podstawowym kryterium jakim jest koszt zakupu i montażu instalacji grzewczej, ale także jej późniejszej eksploatacji. Instalacja grzewcza to przecież jeden z ważniejszych elementów domu stanowiący nie tylko o komforcie mieszkańców, lecz także o kosztach utrzymania domu. Wydajna instalacja i łatwo dostępne, niesprawiające kłopotów z przechowywaniem oraz niedrogie paliwo gwarantują zadowolenie użytkowników.

Coraz większą popularność zdobywa w Polsce znany już w Europie pellet. Pellety to paliwo ekologiczne, powstałe z biomasy - odpadów drzewnych, trocin, wiórów i torfu, sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Proces obróbki biomasy wyklucza użycie jakichkolwiek środków chemicznych, dlatego spalany pelet nie zanieczyszcza środowiska szkodliwymi substancjami. Pelety mają postać niepylącego i niebrudzącego granulatu, który dodatkowo nie kruszy się w rękach, jest wygodny i bezpieczny w transporcie, przechowywaniu oraz użytkowaniu. Forma granulatu umożliwia również precyzyjne dozowanie paliwa.

Parametry energetyczne pellets pozwalają porównywać go do węgla kamiennego. W przeciwieństwie do innego ekologicznego surowca - drewna - pellet spala się praktycznie do końca, pozostawiając znikome ilości popiołu, który jest doskonałym, pełnowartościowym naturalnym nawozem. W stosunku do wydajności innych paliw pellety mają niską cenę.

Aby w pełni poznać zalety jakie daje ogrzewanie za pomocą pellet, należy wyposażyć instalację grzewczą w piec przeznaczony specjalnie do spalania tego surowca. Taki piec będzie miał na pewno lepsze parametry niż uniwersalny kocioł jedynie zaadaptowany dla potrzeb pelletu. Piece do spalania granulatu są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. Mają systemy automatycznego czyszczenia palnika oraz wymiennika ciepła, a także kompleksowe, zintegrowane sterowanie, regulujące moc kotła i parametry pracy. Awaryjne wyłączniki termiczne i zamknięty obieg spalania stanowią o bezpieczeństwie ich użytkowania.
Inne godne uwagi cechy kotłów peletowych to:

  • wysoka sprawność energetyczna - ok. 91% ,
  • niskie koszty eksploatacji - koszt pozyskania 1kWh z pelletu wynosi ok. 0,2 zł i jest niższy od innych surowców,
  • bardzo niska emisja dwutlenku węgla.

Koszt pieca na pellet jest nieco wyższy niż tradycyjnych kotłów, jednak jego późniejsza eksploatacja jest niewątpliwie tańsza. Czyste i tanie ogrzewanie za pomocą pelets to nowoczesna alternatywa dla osób chcących chronić środowisko i swoją kieszeń.


Czwartek, 11 Lipiec 2019, 09:25 | Brak komentarzy »

Chcesz to robić oszczędnie i wygodnie? Na co zwrócić uwagę? To musisz wiedzieć!

Ekologia – czcze gadanie?
Chyba każdy mieszkaniec Polski odczuł na własnej skórze negatywne skutki rozpoczęcia sezonu grzewczego. Myjąc na wiosnę nasze tarasy czy balkony z czarnej sadzy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie jest to problem wyłącznie natury estetycznej. Sadza zawiera bowiem setki toksycznych i zarazem szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, które jesteśmy zmuszeni wdychać na co dzień. Stanowią one często bezpośrednią przyczynę wielu schorzeń i dolegliwości, zwłaszcza tych związanych z drogami oddechowymi. Jeśli dodamy do tego brudne elewacje naszych domów i zakopcone osiedla, nie można powiedzieć, że problem jest błahy. A są to przecież tylko niektóre - widoczne gołym okiem - skutki spalania śmieci oraz węgla w nieekologicznych kotłach. Jak zatem widać - ekologia to nie tylko nie czcze gadanie, bowiem stykamy się z nią na co dzień. Najwyższy czas, abyśmy zaczęli troszczyć się o środowisko i takiego samego myślenia uczyć kolejne pokolenia. Nie powinniśmy zgadzać się na trucie naszych dzieci i nas samych. Dlatego też tak ważne jest, aby w codziennym życiu wykorzystywać proekologiczne rozwiązania.

Z ekologią na co dzień
Tak naprawdę w każdej dziedzinie życia jesteśmy w stanie wybierać produkty przyjazne środowisku, dzięki którym zyskuje nie tylko nasze otoczenie, ale i my sami. W dziedzinie ogrzewania takim rozwiązaniem jest pellet, który jako materiał opałowy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to ekologiczne paliwo wytwarzane z odpadów drzewnych. Emisja dwutlenku węgla w procesie jego spalania jest równa 0% (zamknięty obieg w przyrodzie), dlatego też pellet jest całkowicie nieszkodliwy dla środowiska naturalnego oraz dla człowieka. Wręcz przeciwnie - można śmiało stwierdzić, że ten materiał opałowy jest mu całkowicie przyjazny. Po pierwsze - rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów drzewnych. Po drugie - zmniejsza zużycie paliw kopalnych. Po trzecie - popiół może być dodatkowo wykorzystany jako nawóz.

Dostępność pelletu – fakty i mity
W chwili obecnej w Polsce produkuje się już około 600 tysięcy ton pelletu rocznie, dzięki czemu staliśmy się siódmym producentem pelletu w Unii Europejskiej. Ani sam proces produkcji ani ceny pelletu nie są w żaden sposób związane z politycznymi manipulacjami - w przeciwieństwie do gazu, węgla czy prądu. W tej branży Rosja nie zakręci kurka. W tej branży rządzi wolny rynek, popyt, podaż i konkurencja. Sytuacja polityczna nie odgrywa tutaj żadnej roli. Warto również podkreślić, że zakup dobrej jakości pelletu jest obecnie bardzo prosty i szybki. Internet, telefon, market, stacja benzynowa… Materiał grzewczy jest łatwo dostępny na terenie całego kraju.

Jak grzać wygodnie?
Pellet jest paliwem stałym więc teoretycznie powinniśmy być przygotowani na rozpalanie kotła, załadunek paliwa, wynoszenie popiołu, czyszczenie wymiennika czy też palnika. W rzeczywistości wygląda to całkowicie inaczej, bowiem nowoczesne kotły zwalniają nas z konieczności wykonywania większości uciążliwych czynności:

automatycznie czyszczone palniki – pneumatyczne czyszczenie często nie jest w stanie „wydmuchać” cięższych frakcji z palnika, natomiast palniki czyszczone mechanicznie zapewniają usunięcie maksymalnej ilości popiołu;
pionowy przepływ spalin – zapobiega osadzaniu się pyłu w wymienniku ciepła, szybkim obniżaniu jego sprawności oraz zatykaniu płomieniówek;
system czyszczenia – często w wymiennikach producenci umieszczają urządzenia, które wprawione w ruch za pomocą różnego rodzaju dźwigni poruszają się oczyszczając wymiennik. W nowoczesnych modelach kotłów może się to odbywać w sposób całkowicie automatyczny, co niweluje konieczność otwierania kotła i szorowania drucianą szczotką płomieniówek;
automatyczny załadunek paliwa – na naszym rynku pojawiły się urządzenia umożliwiające załadunek paliwa z większego zasobnika do kotła. Załadunek jest więc uproszczony do minimum i wyklucza konieczność użycia dodatkowego sprzętu;
automatyczne rozpalanie – funkcja ta stanowi duże udogodnienie dla użytkownika, ograniczając jego rolę do minimum. Jej brak z góry dyskwalifikuje kocioł pelletowy;
sterowanie pogodowe - zaawansowane regulatory sterują pracą kotła oraz całej kotłowni włączając w to pompy, zawory, bufor, bojler oraz kocioł dodatkowy. Wszystko odbywa się w oparciu o zestaw czujników zainstalowanych w kotłowni, mieszkaniu oraz na zewnątrz budynku;
wygodne magazynowanie – pellet najczęściej kupowany jest w workach po 15 kg, jest to bardzo prosty i wygodny sposób na magazynowanie paliwa i jego załadunek;
znikoma ilość popiołu – zawartość popiołu w pellecie dostępnym na naszym rynku waha się pomiędzy 0,4%, a 1%. Oznacza to, że po spaleniu 1 tony pellet uzyskamy od 4 do 10 kg popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz dla roślin.
Krótko mówiąc - obsługa dobrego kotła pelletowego może ograniczać się wyłącznie do kwadransa tygodniowo.

Który kocioł pelletowy będzie oszczędny?
Planując zakup kotła, warto zwrócić uwagę na to, aby był to model skonstruowany specjalne do spalania pellet. Tylko takie modele posiadają bowiem szereg niezbędnych rozwiązań. które sprawiają, że kocioł będzie spełniał swoją rolę, a ogrzewanie za pomocą pelletu będzie naprawdę oszczędne. Wynika to z faktu, że specjalistyczne kotły zapewniają najwyższą możliwą sprawność spalania w pełnym zakresie pracy, co bezpośrednio przekłada się na ilość spalanego paliwa. Modele przerabiane czy dostosowywane do spalania pelletu nigdy nie będą posiadać takich właściwości jak kotły specjalistyczne. Co zatem powinien posiadać wysoce wydajny kocioł pelletowy?

Palnik – pellet jest biomasą, którą należy zgazować, dlatego też konstrukcja palnika powinna zapewnić odpowiednią temperaturę spalania oraz odpowiednią ilość tlenu. Tradycyjne spalanie pellet jest bowiem dużo mniej efektywne.
Wymiennik ciepła – stopień wymiany ciepła można łatwo sprawdzić po temperaturze spalin. Jest to parametr mierzony w laboratorium zgodnie z normą. Średnia temperatura spalin dla mocy nominalnej zapewniająca sprawność powyżej 90% nie powinna przekraczać 140C. Jeśli jest ona wyższa niż 160C, dyskwalifikuje to kocioł pelletowy.
Sterowanie – wyróżniamy wiele faz pracy kotła począwszy od rozpalania przez stabilizację, dochodzenie do mocy nominalnej, moc nominalną, obniżanie mocy, aż po wygaszanie. Kluczową kwestią jest, aby kocioł osiągał najwyższą sprawność na każdym z etapów pracy. Odpowiedzialne za to są pilnie strzeżone przez producentów kotłów algorytmy modulacji mocy.
Ogrzewanie pelletem przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Jest ono tańsze od gazu czy prądu, porównywalne natomiast do węgla. Statystyki pokazują, że ogrzewanie za pomocą pellet pozwala zmniejszyć koszty nawet do 60%. Parametry energetyczne i atrakcyjna cena czynią z pelletu doskonały materiał opałowy.

Z Lambdą czy bez?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na pogorszenie spalania i obniżenie sprawności kotła. Należą do nich między innymi: wahania ciśnienia atmosferycznego, silny wiatr, wysoki komin, gorszej jakości pellet czy też częsta zmiana zapotrzebowania na moc. Zapobiec temu może sonda lambda - niewielki czujnik, którego zadaniem jest kontrola zawartości tlenu w spalinach i optymalizacja procesu spalania. Dzięki niej odpowiednie algorytmy sterują pracą wentylatora oraz podajnika, jednocześnie gwarantując nam realne oszczędności.

Ciepło – zimno – najzimniej
Norma dotycząca kotłów pelletowych przewiduje badanie w zakresie temperatur od 70°C do 90°C i jest to standardowa temperatura pracy kotła pelletowego. Dla porównania - w kotłach gazowych, olejowych lub pompach ciepła temperatura wody grzewczej zazwyczaj waha się w przedziale od 30C do 40C, ponieważ przy wyższych temperaturach ich sprawność drastycznie spada. Ten parametr dyskwalifikuje zatem kotły gazowe, olejowe oraz pompy ciepła w domach z tradycyjną instalacją. Kocioł pelletowy sprawdzi się dobrze zarówno tam, jak i w nowych, dobrze ocieplonych budynkach, zapewniając wyższy komfort oraz pozwalając osiągnąć wyższe temperatury.

Jaka sprawność – cieplna, maksymalna, optymalna?
Obowiązująca w Unii Europejskiej norma EN303-5 precyzyjnie określa sposób badania kotłów oraz parametry, które je charakteryzują. Jednym z nich jest sprawność cieplna, która jest liczbą XXXXX. Nie jest ani zakres „od-do”, ani też nie jest to liczba „około” czy „~”. Norma nie przewiduje sprawności optymalnej, maksymalnej ani najlepszej. Należy zatem pamiętać, aby przed zakupem kotła bezwzględnie sprawdzić jaka jest jego sprawność cieplna uzyskana zgodnie z normą – pozwoli to porównać modele kotłów i wybrać ten najbardziej oszczędny.

 

Bezpieczeństwo dla Ciebie i twoich bliskich
Można pisać sporo o trosce o ekologię czy też o możliwych oszczędnościach, jednak tak naprawdę kwestią nadrzędną jest tutaj bezpieczeństwo naszej rodziny i nas samych. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wybierane przez nas technologie i urządzenia były całkowicie bezpieczne. Aby tak było, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych elementów:

śluza – stalowa lub żeliwna obracająca się śluza odcinająca paliwo w zasobniku od kotła jest pewnym i sprawdzonym zabezpieczeniem przed zapłonem paliwa w zasobniku. Jest to standard w kotłach pelletowych zachodnich producentów;
wąż z tworzywa sztucznego – tańsza alternatywa dla śluzy, używana zazwyczaj w prostszych i tańszych kotłach. W przypadku cofania się ognia do zasobnika wąż zostaje przepalony, co odcina kocioł od zasobnika paliwa. Po takim zdarzeniu należy obligatoryjnie wymienić przewód;
wentylator wyciągowy – w przypadku powstania nieszczelności w kotle (np. uszkodzona uszczelka w drzwiczkach), wentylator nadmuchowy wdmuchujący powietrze do palnika wypchnie przez tę nieszczelność spaliny z kotła do kotłowni. Natomiast wentylator wyciągowy, którego zadaniem jest zasysanie spalin z kotła i wdmuchiwanie ich do komina (jest zazwyczaj zainstalowany na wylocie spalin z kotła) co najwyżej zassie powietrze z kotłowni.
Mówiąc o bezpieczeństwie powinniśmy również mieć na uwadze przewagę pellet nad gazem, gdyż pellet w przeciwieństwie do gazu nie jest paliwem wybuchowym. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z nieszczelnymi instalacjami gazowymi. Kotły na pellet są więc całkowicie bezpiecznym sposobem na ogrzewanie domów i innych budynków.

Co znaczy „czysty pellet”?
Czysta kotłownia, załadunek bez pyłu, nasz dach, taras i najbliższe otoczenie bez sadzy. To wszystko daje nam pellet. To rozwiązanie przyjazne dla naszej rodziny, naszego zdrowia, środowiska i naszych kieszeni. Wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność - to tylko niektóre z zalet tego materiału opałowego. Niniejsze materiały nie stanowią oferty, przedstawione w nich obliczenia uzależnione są od wielu indywidualnych czynników i mogą różnić się od parametrów uzyskanych przez użytkowników kotłów.


Czwartek, 11 Lipiec 2019, 09:23 | Brak komentarzy »

Niestety jakość powietrza w naszym kraju jest zła. O skali problemu, o którym do niedawna nie mówiło się zbyt często, świadczy raport Światowej Organizacji Zdrowia opracowany na podstawie danych z początku 2016 roku. Zawarto w nim ranking 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. O tym, jak fatalne jest powietrze, którym oddychamy co dnia, świadczy nie tylko fakt, że polskie miasto znalazło się na niechlubnym pierwszym miejscu tej listy, ale także to, że w zestawieniu jest aż 33 miasta z Polski…

Co jest powodem tak złej jakości powietrza w naszym kraju?
Badania jakości powietrza w naszym kraju jednoznacznie potwierdzają, że największym źródłem  jego zanieczyszczenia są spaliny z domowych pieców CO. Niska emisja, która jest główną przyczyną powstawania smogu, pochodzi właśnie przede wszystkim z prywatnych kominów. Niestety musimy przyznać się do tego, że sami trujemy się najbardziej. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wielu posiadaczy pieców na paliwa stałe, spala w nich paliwo kiepskiej jakości, próbując w ten sposób ograniczyć koszty ogrzewania. Poza tym do niedawna w naszym kraju obowiązywały dosyć łagodne regulacje prawne, dotyczące emisji spalin przez urządzenia grzewcze. Zanieczyszczenia pochodzące z dużych zakładów produkcyjnych i te emitowane z samochodów mają dużo niższy udział procentowy w składzie smogu niż spaliny pochodzące z pieców służących do ogrzewania naszych domów, dlatego problem smogu doskwiera nam najbardziej zimą.

Co oznacza klasa 5 w klasyfikacji kotłów na paliwa stałe?
Aktualnie obowiązująca w Polsce norma PN-EN 303-5:2012, znowelizowana w 2012 roku wyznacza 3 klasy kotłów CO na paliwa stałe, ładowane ręcznie lub automatycznie, o mocy cieplnej do 500kW. Klasa 3 jest najniższa, 4 średnia, 5 natomiast najlepsza. Aby dany kocioł mógł zostać zakwalifikowany do którejś z nich, musi spełnić wyznaczone normą warunki sprawności cieplnej oraz granicznych wartości emisji zanieczyszczeń przewidzianych dla danej klasy. Wcześniej obowiązująca norma z 2002 roku wyznaczała 3 klasy kotłów. 1,2 i najlepszą 3. Po zmianach najniższą dopuszczalną klasą kotów CO stała się klasa 3.

Niestety obecnie największy procent użytkowanych w Polsce pieców nie zachowuje żadnych standardów, jeśli chodzi o emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Szacuje się, że aż 70% wszystkich pieców CO w naszym kraju to tzw. kopciuchy, które są poza jakimikolwiek normami. Ich popularność wynika przede wszystkim z niskiej ceny zakupu. Konsumenci wybierający tego typu urządzenia nie biorą jednak pod uwagę faktu, że w porównaniu do pieców o wyższych klasach, nieefektywnie wykorzystują one paliwo przez co, bezsensownie wzrastają koszty ogrzewania i użytkowanie ich nie jest tak oszczędne jak by się wydawało.

Czy dyrektywa Ecodesign poprawi sytuację w Polsce?
Koniec praktykom ogrzewania domów kiepskim paliwem, różnego rodzaju odpadami oraz spalaniu w piecach CO śmieci ma położyć nowe rozporządzenie przygotowane przez resort rozwoju. Zastosowanie rygorystycznych przepisów dotyczących kotłów grzewczych ma poprawić jakość powietrza w naszym kraju. Projekt rozporządzenia w tej sprawie zakłada wprowadzenie restrykcyjnych wymagań dotyczących kotłów na paliwo stałe o mocy nieprzekraczającej  500 kW, które spełnić będą mogły tylko kotły najwyższej, klasy 5. Tego rodzaju piece gwarantują najniższą emisję CO oraz pyłów węgla organicznego do atmosfery, a także wysokiej sprawności co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. Dla porównania przeciętny pozaklasowy piec CO emituje ok. 400mg/m3 pyłów, a zautomatyzowany kocioł klasy 5  ok. 40mg/m3. Różnica jest zatem ogromna. Takie efekty są możliwe dzięki zastosowaniu innej niż w urządzeniach o niższej klasie, konstrukcji pieca, która umożliwia najefektywniejsze wykorzystanie paliwa. Emisja do atmosfery zanieczyszczeń jest mniejsza także dzięki systemowi dopalania spalin. Od 2018 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz, montażu kotłów niższej, niż 5 klasy. Przepisy nowego rozporządzenia obowiązywały będą przez dwa lata, ponieważ od 2020 roku obowiązywać zacznie unijna dyrektywa Ecodesign dopuszczającą do obrotu tylko piece o najwyższej efektywności energetycznej, która oznacza efektywność kotła pomniejszoną o zużycie energii elektrycznej.


Czwartek, 11 Lipiec 2019, 09:22 | Brak komentarzy »

Pellet jest paliwem, które wciąż jest mało doceniane. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że wiele osób nie wie, jak dokładnie wygląda proces ogrzewania domu kotłem pelletowym. Wydawać by się mogło, że zastosowanie biomasy, czyli np. trocin czy słomy do palenia w kotle CO jest bardzo kłopotliwe i wymaga sporych nakładów pracy. Nic bardziej mylnego!

Jak często trzeba dokładać paliwa do pieca na pellet (pelletowego)?
To pytanie nurtuje każdego użytkownika ceniącego sobie wygodę. Decydując się na ogrzewanie domu tradycyjnym paliwem typu węgiel lub drewno musimy się liczyć z kilkoma wizytami w kotłowni dziennie, a niekiedy także nocą. Wybierając kocioł paletowy, nie musimy się nim w ogóle zajmować nawet przez tydzień. Piece tego typu wyposażone są bowiem w specjalne zasobniki, z których paliwo automatycznie transportowane jest do kotła. Wystarczy uzupełnić zasobnik i nawet przez kilka dni, w zależności od jego wielości, nie musimy dokładać do niego paliwa. Dodatkowo dzięki automatycznemu systemowi rozpalania i wygaszania z powodzeniem możemy zarządzać pracą kotła z domu za pomocą specjalnego panelu.

Jak często kocioł na pellet wymaga czyszczenia z popiołu?
Pellet podczas spalania pozostawia bardzo mało popiołu. W zależności od jego rodzaju jest to zwykle 3-10 kg z 1 tony pelletu. W porównaniu do węgla, czy drewna jest to znikoma ilość. Poza tym kotły pelletowe wyposażone są w system automatycznego oczyszczania, a popiół magazynowany jest w specjalnych pojemnikach, których wyjmowanie i  opróżnianie jest bardzo proste i co najważniejsze gwarantuje zachowanie czystości. Popiołu ze spalania pelletu jest tak mało, że większość użytkowników wyrzuca go średnio raz w miesiącu. Ogrzewanie pelletem likwiduje zatem także problem składowania dużych ilości popiołu, zanim zostanie od odebrany przez służby oczyszczania miasta, ponieważ nie dość, że jest go bardzo mało, to w dodatku może on zostać wykorzystany jako nawóz do trawnika, czy przydomowego ogródka.

Czy pellet jest trudnodostępny? Jak wygląda jego transport i składowanie?
Pellet jest łatwo dostępny. Możemy go kupić w różnych miejscach, ale najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zamówienie jego dostawy bezpośrednio do domu. Pellet pakowany jest w plastikowe worki o masie 15 kg. Dzięki temu nie są one zbyt ciężkie, wiec nie nadwyrężą naszego kręgosłupa, jak np. 25 kg worki z ekogroszkiem. Ich transport i rozładunek jest dzięki temu bardzo prosty i czysty. Ponadto pellet w takiej formie możemy składować w dowolnym miejscu, ponieważ nie dość, że nie brudzi, to w dodatku nie emituje nie przyjemnego zapachu i nie wchłania wilgoci dzięki foliowemu opakowaniu.

Czy pellet brudzi?
Pellet jest najbardziej ekologicznym paliwem stałym, ponieważ emituje znikomą ilość spalin. Nie zanieczyszcza zatem powietrza, co jest bezpośrednią korzyścią dla naszego zdrowia. Pellet nie brudzi także podczas obsługi pieca. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zmianę kotła z węglowego lub przystosowanego do palenia ekogroszkiem na pelletowy ze zdziwieniem stwierdzają, że teraz mogą go obsługiwać w białej koszuli. Pellet nie emituje bowiem czarnego pyłu jak węgiel czy ekogroszek, a podczas jego spalania powstaje znacznie mniej popiołu, który jest automatycznie usuwany, dzięki czemu nie tylko my się nie brudzimy podczas jego wybierania, ale także bez problemu możemy zachować czystość w kotłowni. Decydując się na kocioł pelletowy, w pomieszczeniu gdzie on się znajduje, możemy z powodzeniem urządzić suszarnie na ubrania bez obawy, że przesiąkną zapachem dymu lub zostaną zabrudzone.

Jak widać, ogrzewanie domu pelletem jest nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Obsługa kotła pelletowego wymaga bowiem bardzo małego zaangażowania z naszej strony. Niewątpliwą korzyścią z zastosowania pelletu jest także czystość jego użytkowania, co także pozwala nam zaoszczędzić sobie wiele wysiłku. Poza tym pellet przewyższa ekogroszek także pięknym zapachem naturalnego drewna, który unosi się w miejscu jego składowania. Śmiało możemy porównać wygodę ogrzewania pelletem z zastosowaniem oleju opałowego, bo ekogroszek wypada zdecydowanie gorzej pod tym względem.


Czwartek, 11 Lipiec 2019, 09:20 | Brak komentarzy »

Rozpocznij walkę ze smogiem - zmień kocioł na pelletowy

 

Główną przyczyną powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli nic innego jak tylko spaliny pochodzące z przydomowych pieców CO na paliwa stałe. Niska emisja oznacza dymy i pyły pochodzące z niskich kominów, czyli domowych, a nie przemysłowych. Dane statystyczne mówią wyraźnie, że gospodarstwa domowe odpowiadają za ponad 50% emisji pyłu zawieszonego i prawie 90% rakotwórczego benzo(α)piren.

Skąd tak naprawdę bierze się smog?
Smog powstaje na skutek nagromadzenia zanieczyszczeń powietrza, które emitujemy i bezwietrznej wyżowej pogody. Zanieczyszczone powietrze nie odpływa wówczas do góry, a rozchodzi się poziomo, pozostając przy ziemi. Wiele miast wprowadza wówczas darmowe przejazdy komunikacją miejską ,aby ograniczyć ruch samochodowy, nie daje to jednak znaczącej poprawy, ponieważ to nie spaliny pochodzące z aut są przyczyną smogu. To emisja dym z pieców CO jest głównym czynnikiem powodującym smog w naszym kraju.

Niestety śmiało można powiedzieć, że większość gospodarstw domowych w naszym kraju korzysta z ogrzewania za pomocą kotłów na paliwa stałe. Najwięcej funkcjonuje pieców węglowych, które nie spełniają żadnych standardów emisji spalin. Poza tym często spalane są w nich paliwa o bardzo niskiej jakości jak np. odpady węglowe typu muł i miał. Wiele osób spala także śmieci po to, aby zminimalizować koszty ogrzewania. Takie postępowanie prowadzi do uwalniania do atmosfery toksycznych substancji, które są wyjątkowo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Eksperci szacują, że w naszym kraju użytkowanych jest ponad 3 miliony pieców, które nie spełniają żadnych standardów emisji spalin. Niestety w Polsce nie tylko nie obowiązują żadne normy emisyjne dla urządzeń grzewczych, ale także dla jakości węgla dopuszczanego do sprzedaży. W rezultacie można ogrzewać domy prymitywnymi piecami, nie bez przyczyny zwanymi „kopciuchami” paląc w nich najgorszej jakości węglem.

Ratujmy się sami
Co chwilę ogłaszane alarmy smogowe i dane dotyczące złej jakości powietrza sprawiły, że żyjemy w ciągłym strachu o zdrowie swoje i najbliższych. Piękna zimowa aura nie zachęca rodziców do zabierania dzieci na spacery z obawy przed smogiem. Na śniegu, a nawet na elewacjach widzimy osiadający pył, a wiosną będziemy męczyć się z jego zmyciem z okien i tarasów. Świadczy to o tym, że nawet jeśli nie mieszkamy w dużym mieście, problem smogu nas także dotyczy. Podkreślić należy bowiem, że stosując niewłaściwe urządzenia grzewcze, emitujące ogromne liści szkodliwych substancji do atmosfery trujemy przede wszystkim samych siebie, ponieważ wdychamy zanieczyszczenia, które sami uwolniliśmy do atmosfery, które podczas wyżowej pogody gromadzą się wokół naszego domu i w najbliższej okolicy. Szkodzimy zatem zdrowiu swojemu, swoich dzieci i sąsiadów.

Jedynym sposobem na skuteczną walkę ze smogiem jest wymiana palenisk węglowych na ekologiczne, w tym pelletowe, które emitują mniej spalin. Planując zatem zakup lub wymianę kotła CO warto rozważyć pellet, który nazywany jest „zielonym węglem”, ponieważ wydziela znikomą ilość zanieczyszczeń.

Porównanie emisji szkodliwych pyłów z różnych urządzeń grzewczych:

Rodzaj kotła:                                            mg/m3
Kocioł ręcznie zasilany drewnem            800
Piec kaflowy                                            560
Kocioł węglowy nisko sprawny               420
Kocioł węglowy klasa 5                          40
Kocioł na pellet drzewny klasa 5            20

Źródło: Polska Izba Ekologii

 

 


Copyright (c)2019, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem