Internet w Kotłowni CO
Sterowanie kotłem C.O. przez Internet to nie tylko szpan!
W dzisiejszych czasach kotłownia to już nie jest miejsce, gdzie leżą zwały węgla i drewna, do którego musimy biegać co kilka godzin, aby po przebraniu się w ubranie robocze, łopatą dosypać węgla do pieca. Nowoczesna kotłownia to miejsce czyste, w którym na dobre zagościły zaawansowane technologie, dzięki którym możemy ją odwiedzać bardzo rzadko, albo w ogóle, jeśli zadbamy o to, aby znalazło się tam łącze internetowe. Producenci kotłów C.O. coraz częściej oferują nam bowiem możliwość sterowania ogrzewaniem za pośrednictwem Internetu. Jeśli komuś się wydaje, że jest to zbędna ekstrawagancja, powinien się zastanowić nad tym, jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie takiego rozwiązania.
Inteligentna kotłownia, na jakie korzyści możemy liczyć?
MOŻLIWOŚĆ ZDALNEGO STEROWANIA
W większości domów bywa tak, że rano rodzice wychodzą do pracy, dzieci do szkoły lub przedszkola i przez cały dzień dom stoi pusty. Wieczorem wracamy i okazuje się, że chcielibyśmy, aby było cieplej lub chłodniej albo mamy zbyt zimną wodę do kąpieli. Korzystając ze sterownika połączonego z Internetem, w każdej chwili możemy sprawdzić parametry pracy pieca i je zmodyfikować według potrzeb. To rozwiązanie doskonale sprawdzi się także podczas ferii, czy wyjazdu świątecznego.
Piec ze sterownikiem, z którym możemy się łączyć przez Internet, może być także bardzo pomocny dla osób, które poza miejscem swojego zamieszkania wynajmują kwatery turystom. Często bywa bowiem tak, że kiedy poza sezonem przez kilka dni nie mamy obłożenia, musimy pojechać na miejsce, aby wyłączyć lub skręcić ogrzewanie. Z kolei, kiedy znowu zamierzamy przyjąć gości, musimy ponownie zmodyfikować ustawienia kotła, co wiąże się z kolejnym wyjazdem. Możliwość sterowania pracą pieca przez Internet ma także nieocenione korzyści dla właścicieli całorocznych domków wypoczynkowych. Po pierwsze, kiedy zimą wystąpią wysokie mrozy, nie będziemy musieli się obawiać zamarznięcia wody w rurach, ponieważ zdalnie będziemy mogli uruchomić ogrzewane, jeśli uznamy że jest to konieczne. Poza tym zimowy pobyt może rozpocząć się bardziej przyjemnie, kiedy po przyjeździe będziemy mogli odpocząć w cieple, zamiast uruchamiać piec zastanawiając się przy tym, czy na pewno zadziała.
STAŁY PODGLĄD
Zastosowanie sterownika, którego pracą można zarządzać przez Internet, pozwoli nam na bieżący podgląd pracy kotła. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko sprawdzić, czy wszystko działa jak należy, ale także monitorować parametry. Oprócz informacji o temperaturze szybko sprawdzimy także poziom paliwa w podajniku.
CENNE INFORMACJE
Monitoring pracy kotła za pomocą Internetu pozwoli nam łatwiej i szybciej przeanalizować proces spalania śledząc wykresy na ekranie komputera czy tabletu, aby w razie potrzeby podjąć działania mające na celu jego optymalizację. W konsekwencji zaowocuje to zmniejszeniem zużycia paliwa, czyli realną oszczędnością.
SPRAWNIEJSZY SERWIS
Dzięki możliwości podglądu pracy pieca za pomocą Internetu, niektóre problemy mogą zostać zdiagnozowane, a nawet wyeliminowane przez pracowników serwisu zdalnie. Dzięki temu oprócz czasu zyskamy także komfort, ponieważ w razie awarii nie będziemy musieli umawiać się z fachowcem, aby mógł zdiagnozować problem na miejscu u nas w domu, co często wiążę się z koniecznością wcześniejszego wyjścia z pracy lub zmianą planów. Specjalista z serwisu może przejrzeć historię temperatur i alarmów naszego pieca i zdalnie zmodyfikować jego ustawienia, czy zaktualizować oprogramowanie, a do naszej kotłowni fatygować się tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
Jak widać, bez konieczności chodzenia do kotłowni można sprawnie zarządzać pracą pieca i zbierać dane, które mogą okazać się bardzo pomocne w podniesieniu efektywności ogrzewania. Sterowanie przez Internet sprawi, że łatwiej będziemy mogli zapobiec wychłodzeniu domu, niedostatkowi ciepłej wody czy wygaśnięciu pieca z powodu braku paliwa. To bardzo przyjemne, kiedy wieczorem nie trzeba wstawać z kanapy, aby podkręcić lub obniżyć temperaturę ogrzewania. Wystarczy sięgnąć po tablet czy telefon.
Kocioł C.O. na pellet z sondą lambda, czy bez?
Co do korzyści wynikających z zastosowania sondy lambda w piecu C.O. zdania są podzielone. Aby jednak ostatecznie stwierdzić czy warto w nią zainwestować, zastanówmy się najpierw jak działa i rozważmy dokładnie wszystkie za i przeciw.
Jak działa sonda lambda?
Sonda lambda to ogniwo galwaniczne, które zostało opracowane pod koniec lat 60. XX wieku. Zbudowana jest z materiału ceramicznego, dokładnie z dwutlenku cyrkonu, na który napylone są cienkie warstwy platyny. Umieszczana jest w układzie odprowadzającym spaliny tak, że jedna jej strona styka się z gorącymi spalinami, a druga z powietrzem z otoczenia. Przy dużej różnicy stężenia tlenu po obu stronach urządzenia generuje ono siłę elektromotoryczną dochodzącą do 1 V. Napięcie to przekazywane jest do sterownika, który na bieżąco modyfikuje ustawienia dmuchawy i podajnika pieca tak, aby dostarczyć optymalną ilość tlenu i paliwa do paleniska zapewniając, jak najdoskonalsze spalanie.
Korzyści wynikające z zastosowania sondy lambda.
Ograniczenie emisji tlenku węgla do atmosfery
Wszystko wskazuje na to, że wymagania przepisów dotyczących ochrony środowiska będą z roku na rok zaostrzane. Sonda lambda jest rozwiązaniem pozwalającym do minimum ograniczyć ilość szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Odpowiedni dobór ilości tlenu pozwala bowiem na efektywniejsze spalanie paliwa w kotle. Jest to ważne szczególnie wtedy, kiedy zimą pogoda sprzyja powstawaniu smogu. Przypomnijmy, że jest to w dużej mierze zjawisko lokalne. Od tego, co wypuszczamy z komina, bezpośrednio zależy zatem czystość powietrza, którym oddychamy.
Zmniejszenie zużycia paliwa
Rosnące ceny surowców służących do ogrzewania skłaniają nas do poszukiwania rozwiązań pozwalających na zmniejszenie ilości spalanego paliwa, utrzymując ten sam poziom otrzymywanego ciepła. Zastosowanie sondy lambda pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 20%. Sterowanie pracą kotła na podstawie zawartości tlenu w spalinach, poprzez aktywną regulację ustawień pieca, pozwala bowiem zoptymalizować spalanie i maksymalnie wykorzystać paliwo, którego używamy do ogrzewania. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że może nam to przynieść oszczędność rzędu nawet kilku tysięcy złotych rocznie.
Żywotność elementów kotła wydłuża się
Bardziej efektywne spalanie zmniejsza zabrudzenie kotła sadzą i smołą. W dużej mierze niweluje także niekorzystny wpływ niedopalonych spalin na stan pieca, co w prosty sposób przełoży się na przedłużenie żywotności jego podzespołów, a w efekcie zmniejszy jego zużycie.
Większość osób, które twierdzą, że sonda lambda, to zbędny wydatek podaje, jej stosunkowo wysoką cenę jako jej największą wadę. Piec bez sondy będzie normalnie pracował. Kotły tego typu sterowane są główne za pomocą doświadczenia palacza oraz prostych algorytmów, które pozwalają uzyskać zadowalające średnioroczne sprawności. Porównując jednak poziom sprawności kotła z wartościami, jakie uzyskać można dzięki zastosowaniu sondy lambda, szybko przekonamy się jednak, że gwarantuje ona najwyższą sprawność pieca, a co za tym idzie jego efektywność na najwyższym poziomie. Jeśli dodamy do tego jeszcze mniejsze zanieczyszczenie naszego najbliższego otoczenia oraz wydłużenie żywotności kotła, to odpowiedz na pytanie: Piec co z sondą lambda czy bez? – jest oczywista.
KOCIOŁ NA PELLET
Czysta wygoda, czyli w pełni zautomatyzowany kocioł pelletowy.
Kotły pelletowe są, nie tylko doskonałą alternatywą dla szkodliwego dla środowiska ogrzewania węglem, ale także gwarantują dużo większy komfort użytkowania. Dzięki pełnej automatyzacji są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze, a właściwie zupełnie bezobsługowe.
UZUPEŁNIANIE PALIWA
Kocioł na pellet montowany jest wraz z zasobnikiem paliwa oraz specjalnym podajnikiem, który transportuje pellety do komory spalania, nie ma więc potrzeby dokładania, ponieważ piec automatycznie dozuje sobie paliwo. Wielkość zasobnika paliwa zależy do metrażu domu, który zamierzamy ogrzewać. Odpowiedni wybór zagwarantuje nam bezobsługową pracę pieca nawet przez 7 dni. Później trzeba napełnić zasobnik, zasypując go pelletem z worków. Istnieje jednak możliwość zautomatyzowania tego procesu. Możemy zainstalować dodatkowy system, dzięki któremu paliwo w zasobniku będzie uzupełnianie automatycznie, kiedy jego poziom spadnie poniżej określonej wartości. Duża ilość pelletu, umieszczana jest wówczas w drugim, dużym zbiorniku, z którego jest on transportowany pneumatycznie lub ślimakowo do zasobnika przy piecu. Dzięki temu przez wiele dni nie musimy go uzupełniać.
ROZPALANIE
Paliwo z zasobnika przy piecu transportowane jest do komory spalania, gdzie za pomocą zapalarki rozniecany jest ogień. Zapalarka, podobnie jak wymiennik, jest samoczynnie oczyszczana przed każdym rozpaleniem i zawsze po wygaszeniu. Nie wymaga to naszej ingerencji, a rozpalanie kotła jest dzięki temu nie tylko szybsze, ale również wygodniejsze. Poza tym gwarantuje dużo bardziej efektywne i ekologiczne spalanie.
STEROWANIE
Cyrkulacje powietrza w piecu, zapewnia wentylator wyciągowy, który wytwarza w wymienniku podciśnienie i zapobiega wydostawaniu się dymu do kotłowni. Sterownik zarządza jego pracą m.in. na podstawie danych uzyskanych z sondy lambda, która monitoruje efektywność spalania poprzez pomiar zawartości tlenu w spalinach odprowadzanych do komina. Ciepło wytworzone w piecu wykorzystywane jest do ogrzewania wody w wymienniku ciepła, która następnie rozprowadzona jest instalacją po całym domu.
CZYSZCZENIE
Czyszczenie pieca z pozostałości po spalaniu pelletu także jest zautomatyzowane. Popiół jest bowiem samoczynnie wybierany do pojemnika, gdzie jest kompresowany. Podkreślić tu należy także, że w procesie spalania z tony pelletu powstaje zaledwie kilka kilogramów popiołu, który usuwany jest do pojemnika w formie walizki. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ zamknięty pojemnik gwarantuje nam, że kotłownia pozostanie bardzo czystym miejscem, gdzie bez żadnych przeszkód możemy np. suszyć pranie. Poza tym piec wymaga od nas czyszczenia jedynie raz na kilka miesięcy i w dodatku możemy to robić w białej koszuli. Zaletą kotłów pelletowych jest także to, że mogą automatycznie sterować ilością poboru paliwa, na podstawie temperatury zewnętrznej oraz samodzielnie regulować obiegi grzewcze. Ogrzewanie domu kotłem pelletowym nie wymaga od nas zatem codziennej uwagi, ani nawet odwiedzania kotłowni, ponieważ informacje o temperaturach, poziomie paliwa, trybie pracy itp., możemy sprawdzić na panelu zamontowanym w dowolnym miejscu w domu.
Producenci kotłów pelletowych dbają o to, aby zminimalizować czas i wysiłek potrzebny do ich obsługi. Jeśli wybierzemy najlepszą, czyli w pełni zautomatyzowaną wersję, nasza rola jako palacza ograniczy się do opróżniania pojemnika ze skompresowanym popiołem dwa razy w sezonie.
Zapraszamy do skorzystania z dotacji szwedzkiej przy zakupie pompy ciepła marki Nibe. Więcej szczegółów na: www.szwedzkadotacja.pl